Musimy oszczędzać energię

Od 2009 roku ceny prądu zostaną uwolnione. Oznacza to, że nasze rachunki wzrosną, ponieważ koszt energii elektrycznej na rynku hurtowym jest coraz wyższy. Nieprzerwanie rosną też ceny gazu i paliw. Energooszczędność staje się koniecznością, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń. Państwa członkowskie marnują co najmniej 20 proc. energii. Kampania na rzecz energooszczędności ma uchronić nas przed załamaniem domowego budżetu i ograniczyć emisję groźnych dla środowiska gazów.

- Najwięcej, bo około 40 proc. energii trwonimy w naszych domach. Nie korzystamy z energooszczędnych urządzeń grzewczych i oświetleniowych, a przede wszystkim nie racjonalnie ocieplamy ściany, dachy, podłogi – a to przez nie ucieka najwięcej ciepła – wyjaśnia Ewa Kosmala, dyrektor ds. technicznych firmy Knauf Insulation – producenta izolacji. – Co gorsza, Polacy nie mają nawyku oszczędzania energii. Chcąc zmienić ten stan rzeczy, od września uruchomiliśmy stronę www.zatrzymajenergie.pl, na której znajdują się m.in. porady i informacje o energooszczędności oraz certyfikacji energetycznej budynków. Ponadto można zapoznać się z prezentacją wzorcowo ocieplonego domu przy wykorzystaniu materiałów izolacyjnych firmy Knauf Insulation. Przewidzieliśmy również konkurs, w którym główną nagrodą jest świadectwo energetyczne oraz bon na remont domu – dodaje Ewa Kosmala.

Od 1 stycznia 2009 roku każdy budynek oraz mieszkanie będące w obrocie nieruchomości tzn. w sprzedaży lub wynajmie oraz wszystkie nowo wybudowane budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Jest to wydany przez upoważnionego specjalistę dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikające z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii, które może się zmieniać w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników.
Jak wygląda świadectwo energetyczne?
Certyfikat energetyczny jest sporządzany na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej, dzięki której następuje przyporządkowanie budynkowi odpowiedniej klasy energetycznej. Przewiduje się 7 klas energetycznych dla budynków od A do G. O przynależności budynku do odpowiedniej klasy energetycznej decyduje wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej. Świadectwo jest przygotowywane w formie pisemnej oraz elektronicznej. Elektroniczna forma ma umożliwiać spełnienie obowiązku rejestracji wszystkich wystawianych świadectw energetycznych dla budynków w krajowym rejestrze świadectw. 

Świadectwo wystawione przez NAPE dla budynku parlamentu europejskiego


    
Dlaczego warto posiadać świadectwo energetyczne?
Charakterystyka energetyczna budynku decyduje o koszcie jego eksploatacji, a także ma istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Dzięki świadectwom energetycznym nabywcy i najemcy uzyskają pełną dostępność danych mówiących o poziomie zużycia energii. System oceny będzie również motywował projektantów, deweloperów oraz zarządców nieruchomości do traktowania energooszczędności jako niezbędnej cechy projektowanych budynków. Energochłonność budynku stanie się obok lokalizacji, standardu, rozkładu czy powierzchni ważnym czynnikiem decydującym o zakupie lub wynajmie.
Komisja Europejska planuje również zredukowanie wykorzystania energii o 20 proc. Dla przeciętnego mieszkańca oznacza to oszczędność kilkuset złotych w skali roku, dla środowiska ograniczenie emisji CO2 o 780 milionów ton do 2020 roku. Komisja zapowiada również aktywne wsparcie idei pasywnych domów oraz zwiększenie ich udziałów w ogólnej liczbie budynków.

Niestety nie ma obecnie w Polsce żadnych mechanizmów finansowych wspierających budownictwo pasywne. Zaś badania prowadzone m.in. przez Politechnikę Białostocka wykazują, że koszt budowy domu pasywnego przekracza korzyści płynące z budowy takiego budynku.
    
Tab. Koszt dodatkowy ponoszony przy zmianie budynku (o powierzchni 177 m2) standardowego na budynek energooszczędny lub budynek pasywny
    
     Budynek
     Koszt dodatkowy [zł]
     Standardowy
     Stan wyjściowy
     Energooszczędny
     11 000
     Pasywny
     54 299
    
Wniosek nasuwa się sam. Przy obecnych cenach robocizny, wyrobów budowlanych oraz energii warto budować budynki energooszczędne z racjonalną termoizolacją Knauf Insulation, w standardzie KI o wskaźniku  E = 40 kWh/(m2a) zamiast budynków odpowiadających tylko wymaganiom prawnym.

Tag

Nowe artykuły

Gadżety ekologiczne

Poza nowymi gadżetami, pojawiają się też nowe technologie umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej z alternatywnych, odnawialnych źródeł

Eko torby rodzą kontrowersje

W Polsce od kilku miesięcy zaobserwować można prawdziwy boom w temacie ekologicznych toreb i biodegradowalnych reklamówek.

Nowości

Doskonały katalog firm ekologicznych

W dniu dzisiejszym postanowiliśmy uruchomić nowoczesny katalog firm ekologicznych który pomoże poszukującym znaleźć odpowiednią firmę z branży. W przyszłości katalog będzie udoskonalany aż osiągnie najwyższy możliwy poziom.

Ostatnie wpisy: