Eko torby rodzą kontrowersje

W Polsce od kilku miesięcy zaobserwować można prawdziwy boom w temacie ekologicznych toreb i biodegradowalnych reklamówek. Duże sieci handlowe w celu zwiększenia ekologicznej świadomości konsumentów wprowadzają ekologiczne torby wielokrotnego użytku oraz biodegradowalne reklamówki. Nie do końca jednak jest to tak ekologiczne posunięcie jakby na pierwszy rzut oka mogło się wydawać.

Po pierwsze choć tradycyjne reklamówki rzeczywiście długo rozkładają się w przyrodzie, to przy ich produkcji zużywa się 40% mniej energii, a sam proces produkcji to do 80% mniej odpadów stałych i aż o 90% mniejsze zanieczyszczenie wody niż przy opakowaniach papierowych.

Biodegradowalne torby, choć rzeczywiście rozpadają się całkowicie w przeciągu dwóch lat, w procesie rozpadu uwalniają duże ilości dwutlenku węgla, oraz polimerów, które osadzają się w otoczeniu w formie proszku. Stanowi to szczególnie duże zagrożenie w obszarze wód, bowiem warstwa polimerów na powierzchni jeziora może spowodować uduszenie się ryb.

Kolejną kontrowersją jest kwestia zarabiania na ekologii przez sieci handlowe. Biodegradowalne torby są płatne- średnio około 60 gr . Taka torba w hurcie kosztuje zaś 5 gr. Dla sieci handlowych to czysty zysk.

Jak się okazuje ekologia nie zawsze jest ekologiczna i niekoniecznie kosztowna. Czasem można na niej nieźle zarobić.

Tag

Katalog firm ekologicznych

Nowe artykuły

Gadżety ekologiczne

Poza nowymi gadżetami, pojawiają się też nowe technologie umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej z alternatywnych, odnawialnych źródeł

Eko torby rodzą kontrowersje

W Polsce od kilku miesięcy zaobserwować można prawdziwy boom w temacie ekologicznych toreb i biodegradowalnych reklamówek.

Nowości

Doskonały katalog firm ekologicznych

W dniu dzisiejszym postanowiliśmy uruchomić nowoczesny katalog firm ekologicznych który pomoże poszukującym znaleźć odpowiednią firmę z branży. W przyszłości katalog będzie udoskonalany aż osiągnie najwyższy możliwy poziom.

Ostatnie wpisy: